Anasayfa
     Biyografi
     Paylaşmak İstediklerim
     Büyüklere Hikayeler
     Çocuk Hikayeleri
     UZUN HİKAYELER
     Var
     Öç
     Altıngöl
     Oyuncakçı
     Kartopu
     Futbol Fanatiği
     Diyet Yemekler
     Barış Akarsu
     Congar Metal
     Elişi Çalışmaları
     Şiirsel Egzersizler
     Politika
     Ekonomi
     Çevre
     Hayvanlar
     Uzay
     Turizm
     Demeler
     Karışık
     Fıkralar
     Coğrafya
     Tarih
     Sağlık
     Şifalı Bitkiler
     Felsefe
     Konuk Yazarlar
     Foto Galeri
     Kapari Yetiştiriciliği
     Slayt / Sunum
     LİNKLER
     Kapari
     Reiki
     İletişimEn Çok Aranan Kelimeler

Ayla Congar | Kadın | Müzik | Doğa | Sanat | Fıkra | Kapari | Sanayi | Çanta | El işleri | Bilim | Dünya | İzmir | Çeşme | Ayla | Congar |

 
Paylaş

DÜNYANIN EN ÜNLÜ KAPLICALARI

Yer altında ısınan suların yerkabuğundaki çatlaklar sayesinde yeryüzüne çıkmasıyla oluşan kaplıcalar, dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. Bu kaplıcalardan çoğu 20-45 milyon yıl önce meydana gelen şiddetli volkanik faaliyetler sonucunda oluşmuştur.
Büyük Prizmatik Kaplıca: Amerika’nın en büyük kaplıcası
Dünyada 3. Amerika’da ise 1. sırada olan Büyük Prizmatik Kaplıca, Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunur. Dakikada 71 °C sıcaklıkta 560 galon sıcak su yer altından yukarıya doğru çıkmaktadır. Kırmızıdan yeşile kadar pek çok renkte görünmesinin sebebi ise mineral açısından zengin bu suda yaşayan alg ve bakterilerdir.

Mammoth Kaplıcaları: dünyanın en büyük karbonatlı kaplıcası
Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunan Mammoth Kaplıcaları, dünyada en çok karbonatı bünyesinde barındıran kaplıcalardır. Bu kaplıcaların en önemli özelliği binlerce yıldır ufak miktarlarda biriken kalsiyum karbonatın oluşturduğu traverten görünümlü teraslardır.

Kan Gölü Kaplıcaları: Cehenneme Hoş geldiniz!
İsmine bakıldığında dehşet uyandıran bu kaplıca Japonya’da bulunan kırmızı sulardan biridir. Sudaki demir seviyesinin yüksek olması sebebiyle kırmızı renge bürünen sular kesinlikle görülmesi ve fotoğraf çekilmesi gereken bir yerdir.


Blue Lagoon: İzlanda’nın jeotermal spası
Dünyaca ünlü Blue Lagoon ( Mavi Göl), İzlanda’da en çok turist çeken yerlerden biridir. Pek çok mineral açısından zengin olan bu suların sedef gibi cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır.

Rincón de la Vieja / KOSTA RİKA
Rincón de la Vieja, Kosta Rika’nın kuzey batısında bulunan aktif bir volkan… Kelime anlamı “Yaşlı Kadının Köşesi” anlamına gelen bölgede çok sayıda sıcak su kaynağı bulunuyor. Bölgedeki toprak özelikle içinde bulundurduğu mineraller ve tedavi edici özelikleri nedeniyle kozmetoloji alanı için büyük bir öneme sahip.

Gayzer Vadisi / KAMÇATKA – RUSYA
Rusyan’nın doğusundaki Kamçatka bölgesinde yer alan Gayzer Vadisi, dünyanın en büyük ikinci gayzer vadisi olma özelliğine sahip. 2007′deki büyük toprak kaymaları nedeniyle gayzerlerin yarısı toprak altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalsa da, bölge hala aktif ve özellikle doğa severler ve bilim adamları tarafından büyük ilgi görüyor.

El Tatio / ŞİLİ
Şili’nin kuzeyindeki And Dağları’nda bulunan El Tatio güney yarımkürenin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük gayzer alanı olma özelliğine sahip. Ayrıca hava şartları ve yükseklik nedeniyle bölge, dünyadaki en çetin çevre koşullarına sahip yerlerden biri…

Rotorua / YENİ ZELANDA
Yeni Zelanda’nın termal diyarı olarak bilinen bölgede çok sayıda gayzer, sıcak su rezervi ve jeotermal park bulunuyor.


Huanglong / ÇİN
Kelime olarak “Sarı Ejder Dağı” anlamına gelen Huanglong, kalsit yatakları, rengarenk doğal havuzları, sıcak su kaynakları ve şelaleleri ile Çin’in en gözde termal bölgesi…

Haukadalur / İZLANDA
Haukadalur, dünyanın en ünlü gayzer yataklarından biri… Hatta “gayzer” kelimesi bölgede bulunan ve püskürmeye devam eden “Geysir” kaynağından adını alıyor. Geysir, günde üç kere püskürme özelliğine sahip. Bölgede bulunan diğer bir gayzer olan Strokkur ise her 10 dakikada bir fışkırıyor.

Pamukkale / TÜRKİYE
Denizli’de bulunan ve UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi`nde yer alan Pamukkale, kaplıca suları ve travertenleriyle dünyanın en egzotik yerlerinden biri… Beyaz havuzlarında binlerce yıldır insanların yıkandığı bölge Türkiye’nin en gözde turistik merkezleri arasında yer alıyor.


Jigokudani Maymun Parkı / JAPONYA
Jigokudani kelime olarak Cehennem Vadisi anlamına geliyor. Dik yamaçlar ve vahşi bir yaşam alanı ile çevrili olan bölgede kaynar su, donmuş yüzeyin altından fışkırıyor. Fakat parkı asıl ilginç kılan kış aylarında buranın kar maymunları tarafından istila edilmesi…

Dallol / ETİYOPYA
Dallol, volanik patlama sonucu oluşan bir krater. Bölge, 34 derece ile dünyanın en yüksek yıllık ortalama sıcaklığına sahip.

Blue Lagoon / İZLANDA
Mavi Göl Jeotermal Spa‘sı İzlanda’nın güneybatısında bulunuyor. Mineral açısından zengin olan kaplıcalar, özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmesi nedeniyle dünyanın pek çok yerinden turist akınına uğruyor.

Yellowstone / ABD
10.000′in üzerinde gayzer ve sıcak su kaynağına sahip Yellowstone Milli Park’ı dünyada bilinen jeotermal özelliklerin yarısını bünyesinde bulunduruyor. Milyonlarca yıl önce çok şiddetli volkanik patlamalara sahne olan bu kızgın nokta, ayrıca dünyanın en çok turist ağırlayan milli parklarından biri…Bu haber 2109 defa okunmuştur

           
öyküler, barış akarsu, congar, izmir, ayla congar, congar sanayi, metal, küçük kız, zeytinyağı, börülce, çocuk, makarna, vücut, peynir, elişi çalışmaları, arkadaş, kadın, yemek, diyet, fıkralar, hikayeler, kapari, kuş gribi, temel, çantalar