Anasayfa
     Biyografi
     Paylaşmak İstediklerim
     Büyüklere Hikayeler
     Çocuk Hikayeleri
     UZUN HİKAYELER
     Var
     Öç
     Altıngöl
     Oyuncakçı
     Kartopu
     Futbol Fanatiği
     Diyet Yemekler
     Barış Akarsu
     Congar Metal
     Elişi Çalışmaları
     Şiirsel Egzersizler
     Politika
     Ekonomi
     Çevre
     Hayvanlar
     Uzay
     Turizm
     Demeler
     Karışık
     Fıkralar
     Coğrafya
     Tarih
     Sağlık
     Şifalı Bitkiler
     Felsefe
     Konuk Yazarlar
     Foto Galeri
     Kapari Yetiştiriciliği
     Slayt / Sunum
     LİNKLER
     Kapari
     Reiki
     İletişimEn Çok Aranan Kelimeler

Ayla Congar | Kadın | Müzik | Doğa | Sanat | Fıkra | Kapari | Sanayi | Çanta | El işleri | Bilim | Dünya | İzmir | Çeşme | Ayla | Congar |

 
Paylaş

TRUVA'NIN 4 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE ANTİK KALE

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde milattan önce 2 binli yıllara ait olduğu tahmin edilen 4 adet kale kalıntısının izine ulaşıldı.

Boston Üniversitesi’nden arkeolog Dr. Christopher Roosevelt’in kendisi gibi arkeolog olan eşi Cristina Luke ile Boston, Pensilvanya ve Brown üniversitelerinin arkeoloji, klasik arkeoloji ve antropoloji bölümlerinden 16 öğrenciden oluşan ekip, Kültür ve Turizm Bakanlığından aldıkları yüzey araştırma izni ile Gölmarmara Gölü çevresinde ilk çağlardan günümüze kadar oluşmuş yerleşim kalıntılarını araştırıyor.

Roosevelt, çalışmalarını, Salihli ilçesindeki Sart Antik Kenti’ndeki kazı ekibiyle koordineli olarak, yaklaşık 5 yıldır sürdürdüklerini ve elde edilen bulguları rapor halinde Manisa Müzesi’ne sunduklarını anlattı.

Roosevelt, Lidya Uygarlığı’nın Başkenti Sart şehri ile Bintepeler olarak anılan bölge arasında kalan bu bölgeye ilişkin yapılan tarihsel araştırmalara bakıldığında, bölgedeki en erken yaşam faaliyetlerinin günümüzden 400 bin ile 100 bin yıl öncesine, yani orta paleolitik çağlara kadar uzandığını gördüklerini söyledi.

Yaptıkları araştırmalarla bölgenin tarihine ışık tutacak izlere ulaşmaya ve sonrasında planladıkları kazı çalışmalarına ışık tutmaya çalıştıklarını ifade eden Dr. Roosevelt, bugüne kadar önemli sonuçlara da ulaştıklarını bildirdi.

Seha Nehri Ülkesinin Buluntularına Ulaşıldı

Roosevelt, çalışmalarda elde ettikleri bulguların, bölgenin M.Ö. 2 binli yıllardaki Hitit Devleti bünyesindeki Arzava Krallığı’na bağlı Antik Pisidia Bölgesi şehirlerinden biri olan Seha Nehri Ülkesi’ni işaret ettiğini belirtti.

Çalışmalarında bu döneme ait olduğunu tahmin ettikleri ve bugüne kadar bilinmeyen 4 adet kale kalıntısına rastladıklarını kaydeden Roosevelt; kalelerin M.Ö. 2000 yılına ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

O dönemlerde bölgenin Hititler’în Seha Nehri Ülkesi olduğunu bildiklerini belirten Roosevelt, Gölmarmara Gölü’nün kuzey kısmında kalan kalelerin bir yerleşim ağı olabileceğini söyledi. Ayrıca Roosevelt, “Bu kalelerden Kemalpaşa Kalesi dediğimiz kale, o dönem içerisinde Batı Anadolu’da yapılmış en büyük kale olabilir” dedi.

Bu kalenin ünlü Truva kalesinin 4 katı büyüklüğünde olduğunu söyleyen Dr. Roosevelt, bunun kendilerini Seha Nehri Ülkesi’nin en büyük yerleşim alanının burada olduğu konusunda ümitlendirdiğini belirtti.

Buna şu anda kesin olarak karar veremediklerini söyleyen Roosevelt, kalenin etrafında bunu gösterebilecek herhangi bir yazıt ve kitabe bulunmadığını kaydetti. Dr. Roosevelt bunu öğrenmemizin, ancak arkeolojik kazı ile mümkün olduğunu belirtti. Hititologlara göre Seha Nehri Ülkesi’nin Gölmarmara Gölü çevresinde bulunuyor olmasına değinen Roosevelt, bu bağlamda kalenin, başkentin burada olabileceği konusunda büyük bir işaret olduğunu söyledi.

Christopher Roosevelt, bölgede 4 kaleden oluşan bir yerleşim ağı ile alçak mezarlar ve yerleşim yeri olabileceğini ve ayrıca bölgede M.Ö. 3000 yılına ait 15’e yakın yerleşim yerinin bulunduğunu tahmin ettiklerini bildirdi.

Bu bulgular ışığında Kültür ve Turizm Bakanlığına tespit ettikleri büyük kalenin çevresinde olabilecek bir antik kentin arkeolojik kazısını yapmak amacıyla başvurmayı düşündüklerini ifade eden Roosevelt, ileride burada daha büyük bir ekiple çalışmak istediklerini sözlerine ekledi.


Bu haber 1177 defa okunmuştur

           
öyküler, barış akarsu, congar, izmir, ayla congar, congar sanayi, metal, küçük kız, zeytinyağı, börülce, çocuk, makarna, vücut, peynir, elişi çalışmaları, arkadaş, kadın, yemek, diyet, fıkralar, hikayeler, kapari, kuş gribi, temel, çantalar