Anasayfa
     Biyografi
     Paylaşmak İstediklerim
     Büyüklere Hikayeler
     Çocuk Hikayeleri
     UZUN HİKAYELER
     Var
     Öç
     Altıngöl
     Oyuncakçı
     Kartopu
     Futbol Fanatiği
     Diyet Yemekler
     Barış Akarsu
     Congar Metal
     Elişi Çalışmaları
     Şiirsel Egzersizler
     Politika
     Ekonomi
     Çevre
     Hayvanlar
     Uzay
     Turizm
     Demeler
     Karışık
     Fıkralar
     Coğrafya
     Tarih
     Sağlık
     Şifalı Bitkiler
     Felsefe
     Konuk Yazarlar
     Foto Galeri
     Kapari Yetiştiriciliği
     Slayt / Sunum
     LİNKLER
     Kapari
     Reiki
     İletişimEn Çok Aranan Kelimeler

Ayla Congar | Kadın | Müzik | Doğa | Sanat | Fıkra | Kapari | Sanayi | Çanta | El işleri | Bilim | Dünya | İzmir | Çeşme | Ayla | Congar |

 
Paylaş

İZMİR'DEN KAÇANLAR HAKLI

İzmir'den kaçanlar haklı ...

İş dünyasından birçok dostum İzmir'i dört yıl önce terketti. Bizden pes, biz gidiyoruz dediklerinde çok şaşırmıştım. Kurulu düzen, yılların emeği yıkılacak ve sil baştan İstanbul ve Ankara'da sıfırdan başlanacak, hiç akılcı gelmemişti. Şimdi görüyorum ki, İzmir'de kalan esnaf tamamen battı. İstanbul ve Ankara'ya gidenler ise elli kat daha büyüdüler.

Bilişim sektörünün İzmir'i terketme oranı daha büyük. Çünkü İzmir'de ne alt yapı var, ne müşteri. Sektörün en eskisi Deniz Web'in İzmirli müşterisi % 5. Komik ama Van % 7, Tokat % 9, Adıyaman % 5 Ankara % 19, İstanbul % 46 . Tüm bu verilere rağmen, İzmir sevgisi nedeniyle İzmir'den kopmamak için elimizden geleni yaptık. Buna yerel belediye başkanlarının yanlı tutumları da eklenince, İzmir artık bizim için de dikkate alınmayacak bir kent haline geldi.

Merkezleri İstanbul'da olan internet servis sağlayıcı birçok şirket İzmir'de bir ayakları olması için çok çalıştılar. Ama başaramadılar. Borusan Telekom büyük yatırım hayaliyle geldiği İzmir'de canını zor kurtardı !

Birgün binlerce site bir anda sustu. Telekomu arıyoruz, sorun yok diyor, Tedaş'ı arıyoruz, sorun yok. Serverlar faal. Peki nedir sorun ?

Sorun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı şehir merkezinde yol kenarında kazı çalışması yapıyor. Çalışmaları yapan şirket kendine tahsis edilen derinliği aşınca fiber hatlarımızı koparmış. Tamir çalışmaları jet hızıyla başlasa da dört saat hizmet verilemedi.

Onbinlerce insana laf anlatmak zorunda kalan teknik destek personeli kimseyi inandıramadı. Kimse İzmir gibi Avrupa standartlarında hayal edilen bir kentte böyle bir hata olacağına inanmak istemiyordu. "Mutlaka başka bir sorun var" diyorlardı.

Geçtiğimiz cuma günü akşam saatlerinde telefonlarımız acı acı çalmaya başladı. Üçyol - Üçkuyular Metro inşaatında patlama oldu çok sayıda ambulans istendi. Patlama çok şiddetli denildi. O bölgenin yakınında olan arkadaşlarımız koşup gittiler ve haber verdiler ki, iki vatandaşımız olay yerinde feci şekilde can vermiş. 4 vatandaşımız da yaralı. Birçok haber ajansı, televizyon ve internet sitesi izleyicilerine olayı son dakika flash haber olarak duyurdu.

İzmir Halkı panik halde internet haber sitelerine koştu. Çökme ihtimali yüksek olan metro inşaatı çöktü de büyük facia mı yaşanmıştı? Haberciler akın akın bölgeye gitti. Bölgeye gidenler arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir AK Parti Milletvekili İsmail Katmerci de varmış.

Aziz Kocaoğlu ve İsmail Katmerci açıklıyor. Olay patlama, çökme yok. Maalesef iki vatandaşımız hayatlarını kaybetti, dört vatandaşımızda yaralandı.

Allah korusun bir de çökme olsaydı ne olacaktı?

O bölgede yaşayan 500 bin insanın mal ve can güvenliği tehlikeye girmiş olacaktı. Daha önce de aynı bölgede muhtelif çökmeler olmuştu. Şimdi de çökme ihtimali yok değil. Sayın Kocaoğlu'da "çökme olmaz diyemem bu inşaat çökebilir de" demişti.

Buna rağmen alınan önlemler yetersiz.

İzmir Halkı Üçyol- Üçkuyular Metrosu'nun belediye eliyle bitirilebileceğine inanmıyor. Sayın Kocaoğlu "ben başladım ben bitireceğim" diyor ama endişe yürekleri sıkıyor.
Bölgedeki kiralık ev fiyatları düştü. Satılık evler % 40 değerinin altında alıcı bulamıyor. Esnaflar tamemen felç. Küresel ekonomik krize dayanamayan esnaf bir de bu olumsuzlukla yıkıldı gitti.

İzmir'in sahipsizliği ve yetkililerin sorumsuzluğu İzmir'den kaçışı hızlandırıyor.

Tarihi ve doğal güzelleri dışında tüm şartlar olumsuz. Bir şehir düşünün ki medyası en büyük facia haberini ıskalıyor. Düşünün baskının ve sansürün neresinde yaşıyoruz.

Bu suskunluk ve boyun eğme İzmir'e pahalıya mal olacak. İzmir çok yakında emeklilerin dahi terkedeceği bir kent olarak yalnızlığa bürünecek.

İzmir'i yönetenler bu kötülüğü neden yapıyor ? İzmir Halkı gibi hoşgörülü, kendisi ile barışık, ikinci bir topluluk yok iken neden bu işkenceye maruz kalıyor?

Bu acıları İzmir Halkı'na yaşatanlar ne kazanıyor? Yarın ne kazanacaklar?

Maalesef İzmir'e verebileceğim iyi bir haber yok.

Umarım bu olay Aziz Kocaoğlu'na bir fikir vermiştir. Aksi halde bir dahaki olumsuz habere kendisinin de kalbi dayanamayacak.


Bu haber 1100 defa okunmuştur

           
öyküler, barış akarsu, congar, izmir, ayla congar, congar sanayi, metal, küçük kız, zeytinyağı, börülce, çocuk, makarna, vücut, peynir, elişi çalışmaları, arkadaş, kadın, yemek, diyet, fıkralar, hikayeler, kapari, kuş gribi, temel, çantalar