Anasayfa
     Biyografi
     Paylaşmak İstediklerim
     Büyüklere Hikayeler
     Çocuk Hikayeleri
     UZUN HİKAYELER
     Var
     Öç
     Altıngöl
     Oyuncakçı
     Kartopu
     Futbol Fanatiği
     Diyet Yemekler
     Barış Akarsu
     Congar Metal
     Elişi Çalışmaları
     Şiirsel Egzersizler
     Politika
     Ekonomi
     Çevre
     Hayvanlar
     Uzay
     Turizm
     Demeler
     Karışık
     Fıkralar
     Coğrafya
     Tarih
     Sağlık
     Şifalı Bitkiler
     Felsefe
     Konuk Yazarlar
     Foto Galeri
     Kapari Yetiştiriciliği
     Slayt / Sunum
     LİNKLER
     Kapari
     Reiki
     İletişimEn Çok Aranan Kelimeler

Ayla Congar | Kadın | Müzik | Doğa | Sanat | Fıkra | Kapari | Sanayi | Çanta | El işleri | Bilim | Dünya | İzmir | Çeşme | Ayla | Congar |

 
Paylaş

FETİYE GEMiLER ADASI

Tarihsel önemi ve günümüze kadar ulaşmış kalıntılar ile ilgi çeken bu ada Fethiye körfezinin doğu yönünde ve Ölüdeniz'in yanındaki koyda yer alır.

Hisarönü ve Kayaköyü geçtikten sağa dönen yol kayalar arasında kalmış tarihi manastırı geçtikten sonra yaklaşık 15 dakika orman içerisinden giden asfalt yol, Gemiler koyuna ulaşır.

Ağaçların denize kadar uzandığı bir manzara.
Ölüdeniz’in mavinin çeşitli tonlarından oluşmuş, dalgasız denizi ve Gemiler Adası.

Gemiler Adasına Ortaçağ denizcileri Saint Nicolas adını vermiştir. Noel baba olarak bilinen Saint Nicolas'ın Demre'de doğup büyüdüğü bilinmesine rağmen bu adada doğduğu yönünde bilgiler de günümüze ulaşmıştır. Ada ve tepesinde bulunan kilise 5.yydan itibaren Avrupa'dan ve Doğu Akdeniz ülkelerinden kalkan ticaret ve gezi gemilerinin rotası üzerinde olduğu için uğrak yeri olmuş ve adı almıştır.

Ayrıca Roma İmparatorluğu’nda Hıristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesinden sonra Avrupa ve İstanbul’dan Filistin topraklarında bulunan kutsal yerleri ziyaret etmek amacıyla çok kişi bu kutsal yerlere gitmek istemişler ve karadan ulaşım tehlikeli ve yorucu olduğundan daha rahat olan deniz yolu tercih etmişlerdir. Uzun süren bu yolculuk sırasında seyahat edenlerin dini inançlarını yerine getirmeleri ve birazda dinlenmek için mola yerlerine gereksinimleri olduğu ve kiliseler bulunduğu için gemiler, Gemiadasında uğramışlardır. Bu nedenle Gemiadası kutsal yer olarak görülmüş ve Hıristiyanlığın bir merkezi olarak tanınmıştır.

Bindiğiniz tekne adaya doğru yaklaşırken burayı özellikli kılan yapılar da yavaş, yavaş görülmeye başlar. Ada yaklaşık 1000 m uzunluğundadır ve ufak bir tepe ile bu tepenin sahile kadar uzanan yamaçlarından oluşmuştur. Tarihi iskelesi ile bunun etrafındaki yapıların depremler nedeniyle yıkılarak zaman içerisinde sular içerisinde kaldığını düşünülmektedir. Kuzey tarafını çeviren sur duvarlarının büyük kısmı yıkılmıştır.

Ada üzerinde 5 ve 6 yy da yapıldığı düşünülen 4 adet kilise bunları birbirine bağlayan galeriler, anıt şeklinde mezarlar, su sağlayan sarnıçlar ve erzak depoları ile az miktarda ev kalıntısı günümüze ulaşmıştır. Karaya en yakın olan batı kilisesidir. İkinci bir kilise ise yukarı çıkan patika yolun yamaçlarındadır ve Doğu tarafında bulunduğu söylenen kilise ise tamamen yıkılmış. Adanın en büyük kilisesi, adayı oluşturan tepenin üstünde olup, tüm adayı ve çevreyi görebilecek bir konumdadır ve adadaki en büyük yapı olma özelliğini taşır. Zamanında çok miktarda ziyaretçinin toplu olarak ibadet yapmasına olanak sağlayan bu büyük kilisenin 7 yy da Anadolu'ya yapılan Arap akınlarında talan edildiği daha sonrada yakıldığı düşünülmektedir.

Büyük kilisenin yan tarafında bulunan mezarların burada görev yapan rahiplere ait olduğu zannedilmektedir. Daha çok sahil kısmında bulunan ve pek fazla olmayan evlerden ise pek fazla bir şey kalmamıştır.

Ayla Aytuna Congar
13 03 2010

http://www.yerelgundem.com

http://www.izmirmagazin.net


Bu haber 1034 defa okunmuştur

           
öyküler, barış akarsu, congar, izmir, ayla congar, congar sanayi, metal, küçük kız, zeytinyağı, börülce, çocuk, makarna, vücut, peynir, elişi çalışmaları, arkadaş, kadın, yemek, diyet, fıkralar, hikayeler, kapari, kuş gribi, temel, çantalar