Anasayfa
     Biyografi
     Paylaşmak İstediklerim
     Büyüklere Hikayeler
     Çocuk Hikayeleri
     UZUN HİKAYELER
     Var
     Öç
     Altıngöl
     Oyuncakçı
     Kartopu
     Futbol Fanatiği
     Diyet Yemekler
     Barış Akarsu
     Congar Metal
     Elişi Çalışmaları
     Şiirsel Egzersizler
     Politika
     Ekonomi
     Çevre
     Hayvanlar
     Uzay
     Turizm
     Demeler
     Karışık
     Fıkralar
     Coğrafya
     Tarih
     Sağlık
     Şifalı Bitkiler
     Felsefe
     Konuk Yazarlar
     Foto Galeri
     Kapari Yetiştiriciliği
     Slayt / Sunum
     LİNKLER
     Kapari
     Reiki
     İletişimEn Çok Aranan Kelimeler

Ayla Congar | Kadın | Müzik | Doğa | Sanat | Fıkra | Kapari | Sanayi | Çanta | El işleri | Bilim | Dünya | İzmir | Çeşme | Ayla | Congar |

 
Paylaş

DANTEL SOKAĞI (Genel Bilgi)

Bu haber "izmirmagazin. net" adresli internet gazetesi için hazırlanmıştır.

Gezindiğiniz bu site, bir magazin gazetesidir.
Magazin haberi nedir?
Magazinel haberler demektir.
Magazinin malzemesi nedir?
Sosyete.
Sosyete zengin ya da ünlü insanlar olarak anlaşılır ülkemizde. Ben yabancı kelimelerin mecbur kalınmadıkça dilimize eklenmesine karşıyım ama eklenmişse ve yerleşmişse de doğru kullanılmasına taraftarım. Ben sosyete kelimesinin anlamını, topluluk olarak bilirdim ve bu doğruydu ama bu habere başlamazdan önce karıştırdığım sözlüklerden birisinde; zengin insanların topluluğu olarak da geçtiğini görünce şaşırdım ama şaşırmamam gerek aslında. Bir kelime bir dilde kabul görmüşse eğer anlam değişikliğine de uğrayabiliyor. Belki 30 yıl sonra bambaşka bir anlamla çıkacak karşınıza.
Sosyete.
Dantel Sokağı Sosyetesi.
Dantel Sokağı esnafının topluluğu diyelim mi?
Dantel Sokağını pek çok İzmirli bilir. Bilir de öylesine bilir. Bir kısmı da hiç bilmez. Ben bu haberle size Dantel Sokağını ve esnafını tanıtmak istiyorum.

Önce konumu.
Dantel Sokağı eski adı Ferdane olan bir sokak. Bu ad başka türlü de söyleniyor, iki harf değişikliğiyle. Bir ara öyle bir sokak olmuş mu bilmiyorum.
Nasıl Mesudiye Caddesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi olduysa; Ferdane Sokak da, Dantel Sokak olmuş. Dantel Sokak, Kıbrıs Şehitleri Caddesinin bir sokağı, Talatpaşa Bulvarı tarafından Kıbrıs Şehitleri Caddesine girişte solda bir sokak.
Sokak demek yanlış.
Bir aralık.
Denize açılmıyor. Önüne bir bina yapılmış.
İyi ki de açılmıyor yoksa donardı esnaf kışın. Sıcaklığın 22 dereceyi bulduğu bu günlerde bile bayağı soğuk oluyor. Dar olduğu için herhalde esinti çok oluyor, güneş de almıyor. Kışın deniz yönüne iğreti bir perde yapıyorlar üşümemek için ama görüntü hiç hoş olmuyor. Bir kapı yapılmalı camlı, görüntüye duyarlı. Çok pahalı değildir herhalde, birçok mağazanın kapısı artık öyle. Kendilerinin yapması mümkün değil. Belediye yapabilir ama unutulmuş galiba Dantel Sokağı.
Bakımsız.
Pis ve perişan.
Yıkık, dökük.
Sizin için resmini çektim.
Duvarlarının bir kısmını ve tavanını.

Çok utandım.

Eski olmasına eski ama eskide tamir edilebilir, bakımı yapılabilir. Bir el atıverse belediye ne iyi, ne güzel olurdu.
Tertemiz.
Kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş!!!

Yalçın Benlican sokağın dününü ve bugününe şiire dökmüş, Şinasi Kula da Türk Sanat müziğine kazandırmış.

Hikâye şöyle:
İzmir’in, Alsancak semtinin eski cumbalı evleri, Rum Evleri dediklerimizden. Cumbalı evlerin olduğu dönemler. Muallim Meftun Bey’le Rum güzeli Heleni bu sokaklardan birinde, eski adı Ferdane, bu günkü adı Dantel olan sokağın iki yanında karşılıklı evlerde otururlarmış. Derlermiş ki:
“Bu sokakta âşıklar geceleri ellerini cumbalardan birbirlerine uzatıp dokunurlar.”
Akşamları “Santuri Ethem Bey’in “Şehnaz Longası” eşliğinde kurulan çilingir sofraları, bu müziğin ninnisiyle uyuyan eski Ferdane yeni Dantel Sokağı’nın çocuklarını ve süpürülmüş kapı önlerinden esip geçen İmbat rüzgârlarını anlatır şiir. Farklı etnik guruplardan olsalar da kardeşçe bir arada yaşayan insanlar var şiirde. Bütün İzmir’de daha da genelleştirebiliriz, bütün Ege’de adet olduğu üzere kapı önlerinde oturup, sohbet eden, akşamları içlerindeki sevginin ateşi ile ellerini cumbadan cumbaya uzatarak birleştiren gençler.
Türklerin, Rumların, Yahudilerin kardeşliği…

Şimdi, Dantel Sokağı’nın deniz yönüne yapıldığı gibi girişte soluna da binalar yapılmış. Uzun yıllardır denize kapalı, o binaların ne zaman yapıldığını hatırlayamıyorum, yapıldığını hatırlıyorum ama zamanını hatırlayamıyorum.
Sağda ahşap cumbalı evlerden sadece birkaç tanesi ayakta duruyor. Bir zamanlar, İzmir’in en güzel yerlerinden olan sokak, günümüzde şarapçıların mekanı olmuş geceleri. Belki bu nedenledir ki geceleri sokağın daracık girişi demir bir kapı ile kapatılıp zincirleniyormuş. Sarmaşıklarla kaplamış sokağın içerilerinde bir iki salaş birahane, kırık dökük masa, sandalyeler, inşaat artıkları, paslanmış demirler var bugün.
Sokaktan geriye pek bir güzellik kalmamış.
Pis ve perişan.
Yıkık, dökük.
Sizin için duvarlarının bir kısmını ve cam tavanının resmini çektim.

Girişten itibaren karşılıklı sıralanmış danteller, örgü giysiler, eldivenler, bereler, atkılar, çantalar satan 14 tezgâh var, bir de kafe. Sanatçılar kahvesi diyorlar. Müşterileri gençler, nostaljiye daha meraklı.

Tezgahlar dizi, dizi duvar kıyılarında. Renk, renk. Gençlere özel şeyler. Kendileri yapıp, kendileri satıyor hanımlar. Dantel Sokağının çilekeş anneleri. Hepsinin bir hikâyesi var.
Üzücü.
Hepsi çocukları için bu soğuk sokaktalar. Onları okutabilmek için üç-beş kuruş kazanmanın peşinde.
Onlardan dört tanesi hakkında bir şeyler yazdım, resimlerini de çektim, tanıtabilmek için sizlere. Fazla özellerine girmeden. Kendi ağızlarından.
Daha sonraki yazılarımda onları tanıyacaksınız.
Dantel Sokağı hakkında benden bu kadar. Gidin, gezin, alışveriş yapın. Kendiniz kullanmasanız da hediye verirsiniz gençlere.

Yalnız Dantel Sokağını değil bütün İzmir’i tanımaya çalışın. Vitrinlere bakmak, alışveriş etmek yorulunca bir kafede oturup; etrafı seyrederek bir şeyler yemek, içmek de güzel ama çevreyi tanımak ayrı bir zevk.
Doyum veriyor insana.

İyi gezmeler dileğiyle.

Ayla Aytuna Congar
24 11 2009


Bu haber 1186 defa okunmuştur

           
öyküler, barış akarsu, congar, izmir, ayla congar, congar sanayi, metal, küçük kız, zeytinyağı, börülce, çocuk, makarna, vücut, peynir, elişi çalışmaları, arkadaş, kadın, yemek, diyet, fıkralar, hikayeler, kapari, kuş gribi, temel, çantalar