Anasayfa
     Biyografi
     Paylaşmak İstediklerim
     Büyüklere Hikayeler
     Çocuk Hikayeleri
     UZUN HİKAYELER
     Var
     Öç
     Altıngöl
     Oyuncakçı
     Kartopu
     Futbol Fanatiği
     Diyet Yemekler
     Barış Akarsu
     Congar Metal
     Elişi Çalışmaları
     Şiirsel Egzersizler
     Politika
     Ekonomi
     Çevre
     Hayvanlar
     Uzay
     Turizm
     Demeler
     Karışık
     Fıkralar
     Coğrafya
     Tarih
     Sağlık
     Şifalı Bitkiler
     Felsefe
     Konuk Yazarlar
     Foto Galeri
     Kapari Yetiştiriciliği
     Slayt / Sunum
     LİNKLER
     Kapari
     Reiki
     İletişimEn Çok Aranan Kelimeler

Ayla Congar | Kadın | Müzik | Doğa | Sanat | Fıkra | Kapari | Sanayi | Çanta | El işleri | Bilim | Dünya | İzmir | Çeşme | Ayla | Congar |

 
Paylaş

COĞRAFYA HAKKINDA

Atatürk:
--“Ben askeri meseleleri olduğu gibi, siyasi meseleleri de haritadan mütalaa ederim” derken Coğrafya Biliminin önemini vurgulamıştır.

Napolyon’un Moskova seferinde ağır hezimete uğramasına, coğrafi bilgilere aldırış etmemesi neden olmuştur. Askerleri, Doğu Avrupa’nın soğuk kış şartlarına dayanamamış. Hitler de aynı şekilde, Askerlerinin Rusya’nın soğuğuna dayanıp, dayanamayacağını düşünemediği için hezimete uğramıştır. Askerlerini Rus Ordusu değil soğuk öldürmüştür. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Enver Paşanın Sarıkamış’taki askerin donmasıyla sonuçlanan yenilgisi, Körfez savaşında Amerika’nın coğrafi şartları göz ardı etmesi veya bilememesi sonucu verdiği zayiat gibi.

Yalnız iklim koşullarını değil, engebeleri hatta o yörede esen rüzgarları bile hesaba katmak gerekir. Okul yaparken bile yörenin coğrafi özelliklerini iyi bilmek gerekir.

Osmanlı devletinin, Duraklama Devrinin başlamasına da; dayandığı Viyana civarındaki doğal sınırlar neden olmuştur. Bütün bilimler. Birbirleri ile bağlantılıdır. Biri olmazsa hiç birinde başarılı olunmaz.

Bunların içinde en önemlisi de Ekonomi Bilimidir. Ekonomi olmazsa: Ne okullar açılabilir ne de bilimsel araştırmalar yapılabilir.

Aşağıdaki ara manşetlerde zaman içinde, öğrencilere derslerinde kaynak olabileceği gibi meraklılara hitap edecek basit coğrafi bilgiler bulacaksınız.

Ayla Congar
05 09 2008

ÜNLÜ COĞRAFYACILAR ESERLERİ VE KATKILARI, ÜNLÜ COĞRAFYACILAR, ESERLER, ESERİ, BİRUNU, ALİ KUŞÇU, PİRİ REİS, İLK HARİTA, DÜNYAMIZ, WEGENER, RATZEL, RİTTER, KEPLER, COPERNİCUS, BATLAMYUS, ERATOSTENES, ARİSTO, REİS PİRİ, EVLİYA ÇELEBİ, TALES, TÜRK BİLİM

PİRİ REİS

kısaca hayatı :

1470 - 1554 yılları arasında yaşamıştır. Büyük Türk Amirali Piri Reis devrinin en ünlü Türk kartoğrafıdır.

Dünya haritasını hazırlayan ilk Türk ünvanına sahiptir. Bu haritanın sadece Amerika'yı gösteren paftası günümüze ulaşmıştır.
Detaylı bilgi için tıklayınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Piri_reis

TALES

kısaca hayatı :

MÖ. 636 - 546 yılları arasında yaşamıştır. Ege kıyısında bulunan Milet'te doğmuştur. Daha çok matematik alanında çalışma yapmıştır.

TALESİN eseri :

Coğrafi görüş olarak dünyanın şeki hakkında bir teori ortaya atmıştır. Tales'e göre dünya okyanuslar üzerinde yüzen bir diske benzer ve de yuvarlaktır.
Detaylı bilgi için tıklayınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Tales

EVLİYA ÇELEBİ

kısaca hayatı:
1611 - 1682 yılları arasında yaşamış ünlü bir seyyahtır. 17. yüzyılın en büyük Türk gezginidir.

Gezdiği yerlerin beşeri ve fiziki coğrafya özelliklerini tasvir ederek eserinde toplamış ve bu eser günümüz coğrafyacılar tarafından benimsenen önemli bir kaynaktır.
Detaylı bilgi için tıklayınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Evliya_%C3%A7elebi

ARİSTO

kısaca hayatı :

MÖ. 384 - 322 yılları arasında yaşamıştır. Sisamlı ya da Makedonyalı olduğu sanılmaktadır. Büyük İskendere hocalık, Eflatun'a ise öğrencilik yapmıştır. Başta matematik ve felsefe olmak üzere çağının bütün ilimleriyle uğraşmıştır.

Dünyanın yuvarlak olduğu görüşünü rasyonel olarak ortaya koyan ilk bilim adamıdır. Bu yargıya ay tutulması sırasında dünyanın ay üzerine düşen gölgesinin dairesel olduğu varsayımından hareketle ancak yuvarlak bir cismin gölgesinin yuvarlak olabileceği varsayımından dünyanın biçiminin yuvarlak olduğu görüşünü ileri sürmüştür.
Detaylı bilgi için tıklayınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Aristo

ERATOSTENES

kısaca hayatı:

MÖ. 276 - 195 yılları arasında yaşamıştır. Asvan'da doğmuştur. Öğrenimini Atina'da yaptıktan sonra İskenderiye'ye yerleşerek çalışmalarını orada sürdürmüştür.

Coğrafya ismini ilk kullanan kişi olduğu için coğrafya ilminin adını ilk koyan kişi olarak bilinir. Dünyanın ekvator üzerinde çevre uzunluğunu ve bir derecelik meridyen yayını hesaplamıştır. Bölgesel coğrafyanın gelişmesine de katkısı olmuştur.

BATLAMYUS

kısaca hayatı :

Doğum ve ölüm tarihleri tam olarak bilinmemektedir. Mısır'da MS. I.Yüzyılda doğduğu söylenmektedir. Roma İmp. devri coğrafyacısı olduğu kabul edilir.


Roma imparatorluğu devrinde dünyayı en gerçekçi bir şekilde tasvir etmiş coğrafyacı olarak bilinir. Hazırladığı dünya haritası gerçeğe nispeten yakındır. Çalışmalarında bugünkü Hint Okyanusu güneyinde büyük bir kara parçası bulunduğunu ileri sürmüş, ve bu kara parçasının daha sonradan Antarktika olduğu anlaşılacaktır.
Detaylı bilgi için tıklayınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Batlamyus

BİRUNİ

kısaca hayatı :

978 - 1048 yılları arasında yaşamıştır. Harezmi'de doğduğu söylenmektedir. Çağının ünlü bir matematik ve matematik coğrafyacısı olarak bilinir.

Dünyanın yarıçapın 6.425,7 km. olarak hesaplamıştır(Gerçeği : 6.376 km.).
Dünyanın çevresini 42.516 km olarak hesaplamıştır(Gerçeği : 40.076km).
Detaylı bilgi için tıklayınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Biruni

COPERNİCUS

kısaca hayatı :

1564 - 1642 yılları arasında yaşamış İtalyan gökbilimcidir.

Teleskopu kullanarak gezegen ve yıldızları inceleyen ilk bilim adamıdır. İncelemeleri sonucunda ayın üzerindeki kraterleri, güneş lekelerini, gezegenlerin güneş çevresinde hareket ettiğini ortaya koymuştur.

KEPLER

kısaca hayatı :

1571 - 1630 yılları arasında yaşamış alman gökbilimcidir.

Gezegenlerin güneş çevresinde elips biçiminde yörüngeleri vardır görüşünü ileri sürerek bu görüşünü ispatlamıştır.
Detaylı bilgi için tıklayınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kepler

HUMBOLT

kısaca hayatı :
1769 - 1859 yılları arasında yaşayan alman coğrafyacıdır. Humbold, coğrafya dışında yerbilimlerinin de ilk temsilcisi sayılır.

- Coğrafya ilmine bilimsel anlamda gezi-gözlem metodunu kazandırmıştır.
- Coğrafya ilmine sebep-sonuç, dağılış ve ilgi prensiplerini kazandırmıştır.
- İzoterm, izohips, izobat, profil ve kesit gibi yardımcı ifade şekillerini coğrafyaya kazandırmıştır.
- Humbolt soğuk su akıntısını keşfetmiştir.

RİTTER

kısaca hayatı :

1779 - 1859 yılları arasında yaşayan Alman coğrafyacıdır. Aynı zamanda tarihçi ve filozoftur.

Beşeri coğrafya insan ile çevre arasındaki ilişkileri inceler tezini ileri sürerek beşeri coğrafyanın konusunu belirlemiştir.

RATZEL

kısaca hayatı :

1844 - 1904 yılları arasında yaşayan alman coğrafyacıdır.

Beşeri coğrafya adlı eseri ilk yazan bilim adamıdır. Ayrıca politik coğrafya adlı eseriyle siyasi coğrafyanın kurucusu sayılır.Bu eserinde ileri sürdüğü görüşler, Hitler'in dünya egemenliği kurma hülyasına bile esas oluşturmuştur.

WEGENER

kısaca hayatı :

1880 - 1930 yılları arasında yaşamış Alman bilim adamıdır. Aynı zamanda bir meteoroloji uzmanıdır.
Kıta kayması kuramını ilk ortaya atan bilim adamıdır.

Detaylı bilgi için tıklayınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Alfred_Lothar_Wegener
Kaynak: www.cografyadersi.comBu haber 7272 defa okunmuştur

           
öyküler, barış akarsu, congar, izmir, ayla congar, congar sanayi, metal, küçük kız, zeytinyağı, börülce, çocuk, makarna, vücut, peynir, elişi çalışmaları, arkadaş, kadın, yemek, diyet, fıkralar, hikayeler, kapari, kuş gribi, temel, çantalar